Energooszczędne oświetlenie – czy warto w nie wchodzić?

Budujesz nowy dom a może na nowo urządzasz mieszkanie? Pomyślałeś o energooszczędnym oświetleniu, przecież to ono świadczy o tym, że płacisz wysokie rachunki za prąd. Prawdą jest, że nie tylko oświetlenie świadczy o tym ile płacisz za energię jednak nie można żyć bez lodówki czy pralki.

Najszybszym sposobem jest więc zmiana oświetlenie. Do wielu Polaków ona jednak nie przemawia, dlaczego, skoro można na tym zaoszczędzić? Otóż zwolenników jest tylu samo co przeciwników, i chodź w wielu domach można znaleźć energooszczędne żarówki to jest to podyktowane tym, że kupując nowoczesną lampę musimy wraz z nią kupić specjalne świetlówki czy żarówki kompaktowe, ze względu na to klienci są zmuszeni by w razie przepalenia takiej żarówki dokupić kolejną. Ze względu na specjalny gwint nie da się zastąpić tych żarówek na inne.

żarówki 2

Pomimo wielu zalet na jakie wskazują uwagę zwolennicy tych żarówek obok nich pojawiają się też wady.

Pięć tysięcy godzin czy nawet sto tysięcy godzin taką żywotność wskazuje opakowanie żarówki LED czy świetlówki kompaktowej. Użytkownicy oświetlenia energooszczędnego wskazują na to, że nie jest to prawdą, przecież pamiętamy kiedy ostatnio kupiliśmy żarówki bo kosztowały nas nie mało, a one już się przepaliły.

Osoby negatywnie nastawione do tego rodzaju oświetlenia wskazują na fakt, że trzeba je umiejętnie stosować. Porównywać ilość lumentów, które odpowiadają za  natężenie światła, czyli moc z jaką świecą żarówki. Nie bądź obojętny na barwę światła, musi być ona dostosowana do pomieszczenia w jakim przebywasz. Jasne ciepłe światło dobrze sprawdzi się w gabinecie, do sypialni lepiej wybrać barwę żółtą.

Europejczycy wyliczyli, że zużycie energii jak i koszt amortyzacji to przez rok jedna żarówka może wynieść nas  ponad 20 złotych. Taki wynik może być dla niektórych trochę oszukany gdyż, za żarówkę musimy zapłacić ponad 40 a nawet 50 złotych. Oświetlenie faktycznie pobiera mniej prądu ale wysoka cena zakupu sprawia, że nasz zysk topnieje, w efekcie czego zwrot zakupu to często osiem, dziesięć miesięcy jeśli dziennie używamy sztucznego światła przez ponad godzinę.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s