Zużycie energii czyli koszty zmienne w zależności od czasu

Rozpocznę od przypomnienia, że zużycie energii elektrycznej nie jest stałe w ciągu 24 godzin, stwierdzenie to chodź wszyscy o nim wiedzą jest często bagatelizowane . Gdyby zdać sobie sprawę z następstw jakie po tym następują i z kolejnych istotnych konsekwencji co jest również dość istotne, zużycie energii jest zmienne także  w oparciu o porę dnia i dzień tygodnia.

Uzasadnienie tego jest dość proste,  w dzień zużycie energii jest  większości dzięki pochłanianiu przez przemysł  i różnego rodzaju działalność  gospodarczą, natomiast
w godzinach wieczornych jak i weekendy zużycie jest  niższe. Zgodzisz się z tym, sklepy pracują przez cały tydzień więc ich zużycie można by określić jako Konstans. Natomiast fakt, że sklepy, biura i przemysł są częściowo zamknięte, Ty przecież w weekend nie pracujesz, twój zakład nie pobiera wówczas energii, a twój dom?

Z powyższego wynika, że o pobór energii podczas szczytowego zapotrzebowania jest droższy w porównaniu do zapotrzebowania na energię w godzinach  charakteryzującym się niższym zużyciem . Do tej oceny doprowadziły różne analizy, co doprowadziło też do wniosku, z których taryfy  użytkownicy mogą korzystać  by osiągnąć największe oszczędności na rachunkach za energię.

Wiele firm wprowadziło dla klientów rozszerzone usługi , wprowadzając wewnętrzny mechanizm oszczędnościowy w postaci darmowych godzin, czy darmowej energii dla poszczególnych sprzętów.  Najprostszym i najbardziej efektywnym mechanizmem jaki może przełożyć  się na oszczędność jest dobór odpowiedniej taryfy.  Na podstawie tego mechanizmu, koszty energii mniej maleją w ciągu wybranych godzin, podczas wszystkich weekendów i święta. W przeciwieństwie do tego, cena energii jest większa w pozostałych godzinach doby.  Na zmianie taryfy jak i na zmianie dostawcy energii można zaoszczędzić trzeba jednak zrobić to umiejętnie.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s