Procesy chłodzenia i klimatyzacji to działy gdzie można oszczędzić nawet 30 proc. potencjału energetycznego.

Chłodnictwo wykorzystywane jest w wielu  firmach nie tylko zajmujących się handlem czy  przemysłem, w okresie letnim nawet bank korzystający z klimatyzacji staje się producentem chłodu.

Ważne jest więc aby używać technologii energooszczędnych, nawet gdy produkcja zimna trwa tylko kilka miesięcy w roku. Istniejące technologie chłodzenia mogą być skuteczne, gdyż w ciągu kilku minut są w stanie zamrozić nasze towary (np. wyprodukowane lody) oczywiście na tym nam zależy. Co jednak z skutecznością energetyczną, maleje ona wraz z wydajnością urządzenia. Rozumieć to należy tak, im mniej czasu potrzeba na ochłodzenie danego pomieszczenia (obszaru) tym więcej energii pobierze urządzenie.

Środki, które przyniosą  nam znaczne zyski w celu ograniczeniu kosztów:

Optymalizacja temperatury parowania i kondensacji,

Regulacja czynnika chłodniczego do  okoliczności,

Odzysk ciepła.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod regulacji, takich jak na przykład skraplacz chłodzący wodą lub “ekonomizer” można osiągnąć znaczne oszczędności. Zwiększa się wówczas potencjał chłodniczy, który przynosi więcej efektywności energetycznej. Odzysk ciepła zaś stwarza dodatkowe korzyści, można podłączyć go do wodociągu i uzyskać ciepła wodę..Nawet “drobne” wykorzystanie ciepła jest często skuteczne i przyczynia się do zmniejszenia długoterminowych kosztów energii.

W wielu przypadkach jest to ekonomicznie uzasadnione, że w ciągu 5 lat do zakupu urządzeń chłodniczych należy poddać je przeglądowi bądź wymianie.  W każdym razie warto też motywować swoich pracowników do sprawdzania staniu poszczególnych maszyn i wyczulić by zgłaszali każdą awarię.  Chłodnictwo powinno być traktowane jako cenny towar, który należy kupić pod postacią energii elektrycznej. Dlatego musimy się wzajemnie zachęcać do oszczędzania energii, firma jako zbiorowisko ludzi może szybko i efektywnie wykorzystać swój potencjał oszczędności energii. Z pewnością zrobi to szybciej niż kilka set pojedynczych gospodarstw, które bardziej skupiają się na obniżeniu ceny kWh poprzez zmianę sprzedawcy energii niż wyeliminowaniu nadmiernego zużycia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s