Cena energii, co na nią wpływa?

Energia zanim trafi do gniazdka przechodzi długą drogę od wytwórcy poprzez krajowe i dystrybucyjne sieci przesyłowe i wreszcie do odbiorcy. Za towar jakim jest prąd płacimy z roku na rok więcej, tak się nam wydaje przeglądając faktury za prąd. Czy tak faktycznie jest, co wpływa na cenę energii?

Wytwórcy energii

Polski rynek energii od 2007 roku ma wydzielone struktury, podmioty na nim działające zajmują się jedną z konkretnych usług. Wytwarzanie leży w gestii ciepłowni i elektrociepłowni, które w większości należą do grup energetycznych. Wydobycie, wytwarzanie nie jest uważne za intratny dział gospodarki, chociaż polska energetyka opiera się na węglu. Energia jako towar trafia na TGE – Towarowa Giełdę Energii, tam jest obiektem zakupu odnośnie wolumenu i terminu dostawy.

Branża przesyłowa

Prąd transportowany jest liniami przesyłowymi do odbiorcy finalnego, usługa przesyłu doliczana jest do rachunku za prąd jako szereg opłat dystrybucyjnych stałych bądź zmiennych. Poddając rachunek analizie opłaty wynoszą nawet jedna trzecią całej opłaty, przyjmuje się więc, że opłaty przesyłu są składową ceny energii, jednak pamiętać należy, że jest to opłata za usługę nie za towar.

Podatki i inne opłaty

Poza stałą ceną energii netto jaką nalicza nam sprzedawca widoczną są inne opłaty takie jak opłata handlowa zwana abonamentową, nalicza miesięcznie za prowadzenie obsługi nas jako klienta. Do obu opłat doliczany jest podatek VAT, który wynosi 23 proc. Pomimo rozdzielenia na sprzedaż i dystrybucję oraz podatek, czyli trzy główne cenniki, które wpływają na cenę energii elektrycznej większość docieka co wpływa na cenę kWh netto, jaką proponują sprzedawcy w swoich cennikach. Otóż, cena łączy w sobie cenę giełdową jaką sprzedawca zapłacił, marżę na której chce zarobić (według sprzedawców wynosi ona nieco ponad zero) oraz koszt wszelkich certyfikatów jakie nakłada na sprzedawcę ustawa prawo energetyczne.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s