Ile wiesz o energii elektrycznej?

TNS Polska przy współpracy z sprzedawcą energii Multimedia Polska, przeprowadził ankietę online na temat wiedzy o prądzie elektrycznym. Jak wyszło, okazuje się, że 74% internautów kopnął kiedyś prąd. Co jeszcze wynika z badań?

Tylko 15% respondentów udzieliło poprawnych odpowiedzi, dla nich wielkie brawa. Wiedza reszty  badanych została oceniona na poziomie niskim lub bardzo niskim. Największą wiedzę o prądzie mają osoby powyżej 50 czyżby stary system edukacji był lepszy. Większą wiedzą wykazali się panowie, ciekawe dlaczego pytają, jak uruchomić pralkę 🙂

Pytania były z różnych dziedzin, część z zakresu fizyki, cześć z zagadnień związanych z prądem i życiem codziennym. Energia elektryczna jest dla nas ważna, ale wiedze na jej temat posiadamy niewielką.

Ile prądu zużywa …?

Jedna czwarta z nas wie ile prądu pobiera żarówka. Poproszeni o wybranie odpowiedniego wzory na obliczenie ankietowani mylili podstawowe jednostki jakimi jest Watt i kilowatogodzina. Wiemy za to, że żarówki LED są najbardziej energooszczędne.  Prąd w gniazdku to dla nas towar pierwszej potrzeby, ale nie wiemy jakie napięcie jest w  gniazdku, typu prądu oraz jego pochodzenie to też dla nas czarna magia.  Ankietowanych zmylić mogło, że kiedyś napięcie wynosiło 220V, ale już od kilkunastu lat mamy do czynienia z napięciem 230Volt.

Brak prądu?

Obawa, że zostaniemy bez prądu towarzyszy prawie 60% z nas. Najbardziej boimy się tego, że nie naładujemy telefonu i nie sprawdzimy wiadomości. Pomimo obawy jesteśmy w stanie wskazać jakąkolwiek korzyść wynikającą z braku energii elektrycznej.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s