Jak czytać i interpretować koszty w rachunku elektryczny

Ważne jest, aby wiedzieć, jak czytać i interpretować koszty zawarte na rachunku za energię elektryczną. Dokładna analiza pomoże na się dowiedzieć, czy koszty jakie ponosimy to przypadek, czy faktycznie tyle kosztuj prąd.

Jak czytać rachunek za energię elektryczną

Główne pozycje wydatków widoczne na rachunku, opłaty pojawiające się na fakturach uwzględnione są  w ustawie  prawo energetyczne. Pozycje podzielone są na obrót i dystrybucję.

Sprzedaż usług: według badań odnoszących się do analizy rachunku, to sprzedaż stanowi jedną trzecią całkowitej kwoty widocznej. Usługi sprzedaży obejmują wszystkie działania prowadzone przez usługodawcę w celu zakupu i odsprzedaży energii elektrycznej odbiorcom. Usługi te podzielone są na trzy pozycje wydatków: ceny energii, ustalona tak, aby wróciły się koszty zakupu towaru poniesione w procesie kontraktowania na TGE. Marketing wszelkie działania jakie nastawione są na pozyskanie klienta. Cena wysyłki i obsługa klientów, działanie te kryją się pod postacią opłaty handlowej.

Usługi sieciowe: także stanowią jedną trzecią kosztów rachunku. Działalność transportowa energii elektrycznej obejmuje działania  krajowych sieci przesyłowych, dystrybucję lokalną jak i wszelką kontrolę i opiekę nad siecią transportową. Przy ponoszeniu kosztów usług sieciowych ustawodawca czyli dystrybutor w porozumieniu z Prezesem URE na podstawie precyzyjnych wskaźników, przedstawionych prze dystrybutora ustala cennik opłat.

Koszty dystrybucji dzieli się na koszty stałe, ponoszone przez odbiorcę w cyku miesięcznym. Zwykle opłaty te wynoszą do kilku złotych. Składnik stały stawki sieciowej powiązany jest z taryfą, czy ilość ilością pobranych kilowatogodzin przekracza pewne progi.

Zmienne koszty dystrybucji rosną wraz z poborem energii, wysokie stawki dystrybucyjne sprawiają, że za dystrybucję zapłacisz tyle samo co za energię.  Jedyną radą aby obniżyć ich wysokość, jest oszczędzanie energii, nie można zmienić wysokości stawek, gdyż dystrybutor nie ma możliwości negocjacji cen z klientami.

Koszty ogólne: Zostały one wyszczególnione w ustawie jako te, które ponosi się ze względu na dobro całego systemu. Opłata abonamentowa czy opłata przejściowa ma rekompensować dostawy koszty ponoszone z obsługą klienta.

Podatki : rachunki za prąd muszą uwzględniać płatność akcyzy, czyli dochodów podatkowych ponoszonych na dobro kraju, podobnie jest z podatkiem VAT.

Skoro jasne jest jak czytać i interpretować  koszt rachunku za energię elektryczną to warto zastanowić się co można zrobić aby je skutecznie zmniejszyć, może to czas pomyśleć nad zmianą sprzedawcy za prąd.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s