5 sposobów na niższy rachunek za prąd

Obniżyć pobór energii elektrycznej nie jest łatwo, zgłasza, gdy przybywa nowych urządzeń elektrycznych energetycznych. Są sposoby, które pomogą obniżyć rachunki za prąd o 20-25 proc. Rachunki za prąd co roku kosztuj nas więcej, czas więc zastanowić się czy możemy zrobić coś aby zaoszczędzić, a jest o co walczyć, średnio czteroosobowa rodzina wydaje na prąd nawet ponad 3000 tysiące złotych.

Wyłączyć czy nie wyłączyć o to jest pytanie?

Jak tryb oszczędzania wpływa na nasze życie, z pewnością je nam usprawnia, jednym guzikiem możemy uruchomić wybrany sprzęt, bez czekania czy zbędnego ładowania. Niestety, badania, jakie prowadzi organizacja ekologiczna WWF, urządzenia działające w trybie stand-by negatywnie wpływają na środowisko, a przeciętnie w każdym gospodarstwie średnio cztery urządzenia elektryczne pozostawione są na czuwaniu. Standardem jest pozostawianie na czuwaniu telewizora, dekodera cyfrowego, rutera czy modemu, radia, drukarki czy automatu do parzenia kawy. Niebezpieczne są też ładowarki im ich więcej tym więcej zapłacimy w roku nawet  10 złotych jeśli w gniazdku na stałe pozostaje ich aż cztery. Na czym polega tryb Stand-by, urządzenie nie wykonuje właściwej pracy, ale jest gotowe by ją wykonywać w każdym czasie i o każdej porze.  Może się wydawać, że skoro sprzęt nie działa to nadal wykonuje pracę a więc i pobiera energię elektryczną.  Pobór energii związany z trybem oczekiwania to duże pole do oszczędności, wystarczy wyłączać urządzenia z gniazda elektrycznego, aby nie pobierały więcej energii. Warto urządzenia podłączyć pod listwę przepięciową, po zakończeniu użytkowania wystarczy wyłączyć listwę a urządzenia do niej podłączone nie będą pożerać energii.

Temperatura nie musi być wysoka

Zmywanie i pranie to najczęstsze prace jakie są wykonywane w domu. Czystych ubrań nigdy dość. Jesteśmy wstanie uruchomić pralkę nawet gdy chcemy uprać jedną rzecz. Tak postępować nie wolno należy maksymalnie wypełnić pralkę i zmywarkę a następnie dobrać odpowiedni program do wsadu. Odpowiednio dobrana temperatura to nie tylko oszczędność ale i troska o ubrania i naczynia. Programy podgrzewające pobierają najwięcej energii, pamiętajmy o tym nie tylko przy praniu ale  i bo, nie ma co gotować dwóch litrów wody, bo zużyjemy do tego dużo więcej energii niż do przegotowania potrzebnego pół litra.

Oświetlenie, spora cześć rachunku za prąd

Rachunek za energię elektryczną dzieli się opłaty stałe, zmienne te związane z poborem i dystrybucją, co gdyby na rachunku pojawiały się informacje mówiące ile energii pobiera oświetlenie, chłodzenie czy rozrywka. Według Statystyk Agencji Rynku Energii jedna piąta wydatków ujętych na rachunku za prąd to koszt oświetlenia. Zimą czy jesienią, w ciemnych pomieszczeniach czy podczas pracy trudno uniknąć korzystania ze sztucznego światła, ale można sprawić, że korzystanie z niego będzie tańsze. Mniej chłonne żarówki, wyłączanie oświetlenia za każdym razem kiedy wychodzimy z pomieszczenia czy umiejętne korzystanie z światła dziennego, wszystkie działania wpływają na rachunek za energię.

Z lodówką nie wygrasz

Lodówka to urządzenie, które musi pobierać energię przez cały rok. Okazuje się, że samo utrzymywanie niskiej temperatury w komorze nie jest zdradliwe. Najwięcej prądu lodówka pobiera na wyrównywanie temperatury, ochładzanie ciepłego powietrza powoduje, że lodówka zwiększa swój pobór nawet o 30 proc. Aby tak się nie stało należy unikać:

  • częstego i długiego otwierania drzwiczek,
  • nie można wkładać gorących potraw do wnętrza,
  • często odmrażać lodówkę i dbać o jej czystość,
  • odsunąć lodówkę od ściany na co najmniej 10 cm,
  • obniżyć temperaturę o kilka stopni.

Dodatkowo warto pamiętać, że lodówki dostosowane są do naszego życia, niektóre modele mają tzw, tryb wakacyjny, wyjeżdżając na urlop rozważmy opróżnienie lodówki i wyłączenie jej, albo uruchomienie trybu wakacyjnego.

Sprawdź, czy możesz płacić mniej

O składzie rachunku była mowa powyżej, opłaty stałe i zmienne naliczane przez dystrybutorów nie zmienią się, jest to koszt stały jaki musimy ponosić. Obniżyć możemy jedynie pobór energii jak i cenę za kilowatogodzinę, warto więc zastanowić się nad zmianą sprzedawcy energii. Co ona nam daje? Niższą cenę energii, świadomość tego ile płacimy za prąd, wyeliminujemy dodatkowe opłaty pobierane przez sprzedawcę. Po przeprowadzeniu analizy rachunku i zużycia możemy dojść do wniosku, że bardziej opłaca zmienić się nam taryfę, gdyż więcej energii pobieramy poza szczytem. Zmiana jest darmowa a wszelkich formalności dopełnia sprzedawca.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s