Usługi energetyczne – zobacz, za co płacisz korzystając z energii elektrycznej

Koszty te są głównym kosztem w rachunku ze energię. Obejmują one wszystkie usługi i działania podejmowane przez sprzedawców energii, od zakupu i odsprzedaży energii elektrycznej do klienta. Są one podzielone na trzy główne rodzaje kosztów, a czasem można spotkać się z innym rozróżnieniem:

  • Cena energii
  • Cena marketingu
  • Cena innych usług

Celem ceną energii jest zwrot koszt na zakup energii elektrycznej, oraz równoważenie straty
w przesyle i dystrybucji, która dotyka nie tylko dystrybutorów.

Klienci, którzy po 1 lipca 2007 dokonali zmiany sprzedawcy na wolnym rynku, płacą za usługi sprzedaży w oparciu o rozwiązania jakich dokonali, po zapoznaniu się  ofertą handlową. Dla tych, którzy nie zmienili przedawcy, ceny mogą się zmieniać, jeśli sprzedawca powiadomi ich zmianie cennika i da określony czas na dokonanie zmiany. Cena kWh dla sprzedawców na rynku hurtowym, podlega kwartalnej aktualizacji i szacunków, w jej skład wlicza się także kwoty wydatków w najbliższych miesiącach. Cena marketingu i sprzedaży odnosi się do kosztów poczynań handlowych, głównie chodzi o to aby dostarczyć swoim obecnym i przyszłym klientom wiedzy o ofertach. Dla klientów. Inne usługi jakie udostępniają sprzedawcy powiązane są z obsługą kineta, dostęp do elektronicznych rozwiązań, takich jak ebook, utrzymanie infolinii czy koszty wysyłki rachunku za prąd kryją się w opłacie handlowej.

Usługi sieciowe

Za usługi sieciowe uznawane są działania przesyłowe energii elektrycznej, przesył odbywa sie na krajowych i lokalnych sieciach przesyłowych. Dystrybutorzy lokalni zajmują się także zarządzaniem naprawą sieci, ich zakres obowiązków obejmuje też zarządzanie licznikiem. Dla usługi sieciowych wprowadzona jest także stawka związana z przesyłaniem energii.  Stopa wysokości stawek jest ustalana przez organ na podstawie określonych wskaźników, z jednolitych standardów w całym kraju, z uwzględnieniem inflacji, inwestycji,  wykonanie poprzednich planów oraz cele poprawy wydajności.

Różnica między sprzedażą a usługami sieciowymi jest znaczna. W rzeczywistości opiera się t na działaniach marketingowych, które odgrywają rolę na rynku konkurencji, a tym samym dają możliwość kształtowania ofert handlowych różnych sprzedawców na wolnym rynku. Usługi sieciowe, nie mają konkurencji, ponieważ transport i dystrybucja energii odbywa się przez infrastrukturę, które należy do danego dystrybutora i jest przez niego zarządzana aby służyć wszystkim klientom. Dystrybutora nie można zmienić

Koszty ogólnego systemu

W ramach usług sieciowych, płacisz ogólne opłaty systemowe, które są wyszczególnione w ustawie, płacisz je w sposób terminowy. Raz w roku w celu rewaloryzacji, opłaty są poddawane ocenie, mogą zostać zmienione.

  • Aby wpłynąć na wysokość rachunku za prąd możesz
  • Poprawić efektywności energetyczną mieszkania
  • Zmienić sprzedawcę energii
  • Oszczędzać prąd poprzez rozważne gospodarowanie urządzeniami
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s