Utrata sprzętu podczas burzy, to bardzo wysoki rachunek

Jak chronić sprzęt przed burzą?

Czerwiec to sezon na burzowy, dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób należy zabezpieczyć urządzenia elektryczne przed niszczycielską siłą pioruna. Skutki jego uderzenia mogą okazać się dramatyczne, a nasz cenny sprzęt może ucierpieć i, nawet jeśli piorun uderzy daleko od naszego domu, gdyż impuls elektryczny (indukcji elektromagnetycznej) może rozchodzić się na długie odległości, a jego ujście będzie tam gdzie obieg będzie otwarty.

Dlaczego pioruny są tak niebezpieczne?

Pioruny, czym są te zjawiska? W encyklopedii znajdziemy, że powstanie piorunu to wynik zderzenia ciepłych i zimnych mas. W chmurach występują silny wznoszący prąd powodujący pocieranie się o siebie cząstek i tak powstają elektryczne ładunki. Wyładowanie oznacza, że ładunki przybierając postać pioruna spływają do ziemi. Siłą takiego wyładowania wynosić może miliard woltów, a z kolei natężenie można porównać z małymi elektrowniami jądrowymi – kilka tysięcy amperów. Wystrzegać należy się bezpośrednich uderzeń, wówczas nasza elektryka jest zagrożona. Prawidłowe uziemienie domu może pomóc, ale nie da się uniknąć przypadków kiedy piorun uderza bezpośrednio w linę energetyczną.

Czy pomoże listwa?

Korzystasz z listwy przepięciowej, czy by na pewno, może tak Ci się wydaje, wiele z nich to zwykły przedłużacz z wyłącznikiem a nie listwa zabezpieczająca. Występuje wiele rodzajów listw,  możesz się spotkać z listwami antyprzepięciowymi, przepięciowymi, zabezpieczającymi czy antyprzepięciowymi z filtrem. A więc, która najlepiej ochroni nasze urządzenia? Najlepsza jest listwa antyprzepięciowa. Kupując taką listwę wybierz jednak ten model, który posiada minimum jeden warystor. Polecana jest ze względu na to, iż daje lepsze rezultaty niż zwykły bezpiecznik. Nie są nowością  listwy posiadające np. gniazda, które umożliwiają filtrowanie napięć dla linii telefonicznych czy LAN.

Unikaj telefonu

Fale radiowe emitowane przez telefony komórkowe mogą być przyczyną uderzenia piorunu, dlatego zaleca się wyłączyć komórkę podczas burzy. Inne badania pokazują, że komórka w trakcie burzy jest, tak samo niebezpieczna, jak klucze czy moneta. Bardziej niebezpieczne okazują się rozmowy przez telefon stacjonarny. Dlatego nie dzwoń do nikogo w czasie burzy, jedynym odstępstwem jest powiadomienie pogotowie czy straży. Elektryczny sygnał uderzający w transformatorową sieć może „przemaszerować” po przewodzie telefonu i porazić osobę rozmawiającą przez telefon.

Co ze sprzętem RTV i AGD?

Linie elektryczne to istne miejsce dla spacerów dla przepięcia elektrycznego. Nawet po wyłączeniu prądu przez elektrownie, czy wyłączenia urządzenia istnieje ryzyko uszkodzenia sprzętu. Impuls może czaić się w gniazdku, gdy po burzy włączymy telewizor uderzy i rozwali odbiornik. Najprościej jest, zatem odłączyć wszelki sprzęt z gniazdek. Dodatkowo by zwiększyć bezpieczeństwo urządzenia takie jak telewizor dodatkowo należy odłączyć od zewnętrznych anten czy instalacji telewizji kablowej.  Gdy piorun uderzy w antenę nie uszkodzi odbiornika.

Sprzęt komputerowy także wypada odłączyć nie tylko z prądu ale od instalacji internetowej. Utrata danych może przysporzyć nam wiele problemów, a gwarancja nie obejmuje uszkodzeń na wypadek wyładowań.

Pralki, lodówki czy mikrofale wcale nie są bardziej odporne na przepięcia, uderzenie piorunu może oznaczać, że będziemy musieli pożegnać się z urządzeniem, gdyż impuls rozejdzie się tak, że nie da się już tego naprawić.

Sztandarową zasadą jest więc niekorzystanie z urządzeń w czasie burzy, odłączenie ich od prądu. W przypadku kondygnacyjnych budynków lepiej zejść na najniższe piętro.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s