Polska ma wyższe rachunki za prąd

Konsumenci energii zauważają, że od połowy 2014 roku do drugiej połowy 2015 roku ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosły . Analizy uwydatniają trend wzrostu energii, średnio o 2,4 proc.

Energia zawsze do góry

Już od 2008 roku ceny energii elektrycznej z roku na rok rosną i to o jedną trzecią, a cena gazu wzrasta o 14 proc. Podwyżki w 2015 r. sprawiły, że w unii za  prąd elektryczny płacili średnio 21,1 euro za 100 kWh. Nie jest to cena samej energii, prawie 33 proc. z tego to podatki i opłaty.

S statystykach najmniej za energię dla gospodarstw domowych w drugiej połowie 2015 roku płacono  w Bułgarii, gdzie za 100 kWh płacono poniżej 10 euro.  Okazuje się, że kraje skandynawskie wcale nie mają taniej energii, gdyż najwięcej za  prąd płacono w Danii – ponad 30 euro za 100 kWh.

Miejsce Polskiw w rankingu cenowym

Można powiedzieć, że Polska w tym zestawieniu wypada przeciętnie. Podając ceny energii w euro, to polski odbiorca płacił 14,2 EUR za 100 kWh. W zestawieniu  innymi krajami np. z Danią (30,4 euro za 100 kWh), czy Niemcami (29,5 euro za 100 kWh) nasza energia

Narzekamy na  wysokie ceny energii?  Patrząc na ceny energii podawane w euro, to nie mamy na co narzekać. Wystarczy jednak zmienić kilka danych i podać ten ranking według standardów siły nabywczej pieniądza (PPS), sztucznej jednostce walutowej używanej przez Eurostat.

Wówczas, taki ranking dla Polaków nie wygląda ciekawie. Znajdujemy się gdzieś pośrodku, płacących za energię bardzo dużo, około 24,9 PPS. Za nami jest Portugalii (29,3 PPS), Niemczy (28,3 PPS), Hiszpanii i Rumunii (po 26,5 PPS).

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s