Prąd nie tylko w domu, a w samochodzie

Oszczędzamy prąd w domach, ale są takie przypadki, gdzie energii oszczędzać nie można. Samochody chociaż nie są na prąd to prądu potrzebują, jak im go dostarczyć?

Akumulator i jego obsługa

Akumulator to ta część samochodu, którą należy wymieniać częściej niż co cztery lata. Chociaż producenci zapewniają trwałość akumulatora jedynie na dwa lata to niekiedy posiadacze samochodów chwalą się, że jeszcze nigdy go nie wymieniali a auto ma już 15 lat.

Akumulator czy alternator

Dopływ prądu stałego może być on pobierany z transformatora sieciowego 220 V/12 wyposażonego w prostownik. Pamiętać należy, żeby ni przekraczać maksymalnego prądu ładowania, a nie powinien on przekraczać 1/10 liczby wyrażającej pojemność akumulatora. Alternator podobny jest w budowie do sinika, jego zadaniem jest produkcja energii z dostarczanej energii mechanicznej, wówczas podczas ruchu pojazdu akumulator dostaje dawkę prądu.

Jak więc działa silnik?

Silniki indukcyjne to urządzenia znane od lat, proste w obsłudze, prawie nie do zdarcia, bowiem elementami ulegającymi zużyciu są łożyska toczne, które należy konserwować naftą albo napełniać smarem w zależności od modelu samochodu.  Trwałość łożysk to ok. 10 tys. godzin pracy.  Bezpieczeństwo i przestrzeganie pewnych warunków tyle potrzebne jest aby dobrze podłączyć silnik do instalacji elektrycznej. Wiedza przekrojów, rodzajów przewodów, sposób ochrony przed awarią i porażeniem znajomość prądu znamionowego bezpieczników (wkładek topikowych), które są bezpośrednio połączone z siecią.  Prąd ten powinien być od 2,5 do 4 razy większy od prądu znamionowego silnika. Jeśli znany jest pobór prądu przez silnik można przyjąć, że przy napięciu 380 V jest on około dwukrotnie wyższy od mocy silnika podawanej kW.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s