Jak oszczędzać energię?

Kwestia, jak oszczędzać energię elektryczną, spotyka się z coraz  większym zainteresowaniem naszych rodaków. Zainteresowanie to jest zrozumiałe, bo każdego miesiąca trzeba oddać część pieniędzy z domowego budżetu na spłatę rachunków za energię elektryczną, a jeśli dom ma elektryczny kocioł kwota rachunku może wzrosnąć o kilka razy.

OSZCZĘDZANIE ENERGII JEST RÓWNIEŻ WAŻNE W ODNIESIENIU DO OGÓLNEJ SYTUACJI ŚRODOWISKA tzn: NA PRODUKCJI JEDNEGO KILOWATA ENERGII SĄ DZIESIĄTKI KILOGRAMÓW WĘGLA, LITRÓW OLEJU, KTÓRY JEST BARDZIEJ ZANIECZYSZCZAJĄ ŚRODOWISKO.

Dlatego na całym świecie rośnie liczba elektrowni wykorzystujących odnawialne źródła energii (promieniowanie słoneczne, wiatr, pływów). Naukowcy starają się odkryć nowe źródła, aby wykorzystać jak najwięcej przy zastosowaniu maksymalnego wysiłku.

Więcej pobieranej energii to problem globalny

Problemem nie jest tylko to, że nie oszczędzasz energii elektrycznej, ale coraz większa liczba urządzeń używanych w twoim domu. Im więcej masz ich w domu tym więcej kilowatogodzin pobierasz. Wydajne lodówki, klimatyzatory, czajniki, kuchenki elektryczne – te i inne instrumenty przyczyniają się do zużycia, co ważniejsze nawet kiedy z nich nie korzystasz.

W ostatniej dekadzie w krajach rozwiniętych zaczęto wdrażać technologię oszczędzania energii, która jest w pełni obsługiwana przez szerokie grona odbiorców. Na przykład Niemcy płacić płacą opłaty, które mają dotować energię elektryczną pozyskiwaną odnawialnych źródeł.  W innych krajach, to w państwowych budżetach zawarte są dopłaty do pozyskiwania energii i wspierania przemysłu energetycznego.

Sposoby, jak zaoszczędzić energię elektryczną

Jak możemy oszczędzać energię – jeśli prowadzi się  takiego badania na ulicach naszych miast i wsi, odpowiedzi są różne. Jak oszczędzać energię, większość z nas skupia się na  tym aby eliminować w swoich domach urządzenia o dużej mocy. Oznacza to, że system nadawania klas energetycznych dla urządzeń spełnia swoje zadanie, kupujemy elektronikę bardziej rozważnie.

W domu można po prostu wyłączyć światło – będzie to owocować oszczędnościami, ale istnieją i inne sposoby. Wymiana tradycyjnych żarówek na diody LED, chociaż nie jest to ekonomiczne podejście ze względu na wysokie koszty początkowe, to patrząc z perspektywy czasu warto wyeliminować oświetlenie starego typu. Odczujemy to na rachunkach w drugi i trzecim roku korzystania, dodatkowo oświetlenie nowego typu nie produkuje ciepła. Pobrana energia nie jest przetwarzana na ciepło w tak wysokim stopniu. To nazywa się efektywność energetyczna.

Ogólne podejście do oszczędzania energii

Po pierwsze, nie konieczne jest, aby chodzić po domu i patrzeć dookoła jak możemy oszczędzać. Konieczna jest edukacja, oszczędzanie musi być zakorzenione w umyśle. Dlatego ciągle powtarzamy dzieciom, aby gasiły światło, gdy wychodzą z pokoju, nie zostawiały włączonego komputera. Im więcej zachować prooszczędnościowych przyswoimy tym łatwiej będzie nam oszczędzać, wręcz oszczędzanie będzie zakorzenione.

Oszczędne oświetlenie

Z żarówkami Sytuacja jest prosta – jeśli są starego typu, konieczne jest, aby zmienić je na LED. Koszt nowych nie jest bardzo wysoki, a zaoszczędzić można dużo energii, a więc minimalne zużycie jest pięć razy mniejsze, a komfort użytkowania na tym samym poziomie. Czasem nowe oprawy świt len wymuszą na nas korzystanie z danego typu żarówki, dobierzmy moc i parametry do naszych potrzeb.

Co zrobić ze sprzętem?

Każde pralka, lodówka, żelazko, niewiele osób może sobie pozwolić na to aby wymieniać jegry tylko na rynku pojawia się bardziej energooszczędne modele. Porównanie symboli A, A + lub A ++ jest dobrą metodą. Pomyślmy jednak, na co nam pralka klasy A++ jeśli najkrótszy programem jest ten trwający 45 minut? Skoro niektóre ubrania wystarczy jedynie delikatnie przeprać. Przez 45 minut wypierzemy po 15 minut, aż trzy tury, no i więcej prania jest za nami.

Istnieją również bardziej szczegółowe zalecenia dla każdego rodzaju pomieszczeń i urządzeń.

Z kuchni do łazienki

Każde urządzenie, na którym możemy oszczędzać energię w domu, wymaga innego podejścia. Te łazienkowe typu lokówka, suszarka, depilator może nie pobierają dużo mocy ale pozostawione w trybie hibernacji przyczyni się do wysokości rachunku za prąd.

Jak oszczędzać energię?

W kuchni, główni konsumenci prądu to: lodówka, czajnik elektryczny, piekarniki i mikrofala oraz kuchenka, jeśli nie jest gazowa. Każde z tych urządzeń można wykorzystywać tak, aby wykorzystywać energię.

Lodówka powinna być oczyszczona z nadmiaru lód, a także chronić ją przez bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Ciepłe garnki nigdy nie powinny tam trafić, lepiej umieścić we wnętrzu schłodzone.

Czajnik elektryczny, należy oczyścić wnętrze, jeśli tylko w środku znajduje się nagromadzony kamień. Dzięki temu urządzeniu możemy zaoszczędzić część energii elektrycznej, ponieważ można podgrzać wodę w czajniku, jak wiadomo czajnik jest bardziej ekonomiczny niż kuchenka elektryczna.

Małe AGD  RTV

Odkurzacz, konieczne jest regularne czyszczenie go z kurzu, nowy worek czy pusty kubełek daje dużo większy rezultat. Urządzenie się tak nie męczy, a pobór nie jest zwiększony.

Komputer, jeśli nie jest to laptop a stacjonarna jednostka systemowa z monitorem, zużycie jest znacznie wyższe niż w przypadku telewizji. Można ustawić taki sprzęt w gotowości do hibernacji, aby po kilku minutach bezczynności urządzenie pracowało w trybie Eco.

Ładowarki odłącz, przez miesiąc to zużycie składa się z kilkudziesięciu kilowatów. Podobnie jest w telewizorem, DVD czy radiem. Brak sprzętu w dobrej klasie nie oznacza, że nie możesz nic zrobi by oszczędzać.

Advertisements

2 thoughts on “Jak oszczędzać energię?

  1. Dawid Roztoczyński says:

    Ja mogę zaproponować skuteczny sposób na trwałe oszczędności na rachunkach za prąd. Jest to zmiana dostawcy prądu na firmę Axpo (sam korzystam i moim zdaniem mają najlepszą ofertę na rynku – dlatego sie wypowiadam i polecam). Bez wyrzeczeń i obniżania zużycia jesteśmy w stanie zaoszczędzić przynajmniej kilka % miesięcznie.

    Like

  2. Gwidon GW says:

    U mnie rowniez sposbem na oszczednosci okazala sie zmiana dostawcy energii elektrycznej. korzystam z oferty Axpo i tez uwazam, ze sa bezkonkurencyjni na polskim rynku energetycznym:)

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s