Kto jest odpowiedzialny za nabijanie rachunku za prąd

Które urządzenie oszczedzanie energii w domujest winne bycia pożeraczem energii w twoim domu? Co jakiś czas prowadzone są na ten temat badania, głównie na podstawie rocznego zużycia energii w czteroosobowej rodzinie.

Najwięcej prądu pobiera…

Ogrzewanie, tak ci co zainwestowali w ciepło systemowe wiedzą ile to kosztuje. Nie mało, bo w sezonie nawet 3000 złotych. Do tego dochodzą koszty ogrzewania wody przez specjalne umywalkowe podgrzewacze czy bojlery, ale tylko u tych, którzy nie ogrzewają systemem A/C mieszkania.

Ile wat ma lodówka?

Od tego zależy jej zużycie, sprzęty te zwykle nie mają więcej mocy niż 300 W. Co oznacza, że moc urządzenia przeliczona na kilowaty = 0.281 kW, przy czasie pracy 24/7, daje  (0.281 kW x 24 h) 6, 744 kWh dziennego zużycia energii. Rocznie wychodzi to 2461, 56 kWh. Dużo, bo są gospodarstwa (jedno, dwu osobowe) gdzie 2500 kWh to pobór roczny.

Oświetlenie

Małe i duże światła, lampki ozdobne w ogrodzie czy żyrandol w salonie. Suma sumarum wszystko to daje spory wynik. Zmiana oświetlenia na nowsze i bardziej wydajne oczywiście wpłynie na oszczędzanie energii elektrycznej, ale nie sprawi, że oświetlenie nie będzie zawyżać rachunku.

Systemy rozrywki domowej

Nie pranie, nie odkurzanie a nawet nie gotowanie (chyba, że kuchenka elektryczna) wpływa na rachunek. Są to niewinne umilacze czasu, telewizor, radio laptop czy konsola do gier. Ich praca okazuje się zdradliwa, działają zwykle dłużej niż zakładaliśmy. Ponadto pozostawione w trybie stand bye skutecznie sprawiają, że dotujemy sprzedawcę energii.

Więc jak można zachować rachunki pod kontrolą?

Po pierwsze, patrzeć na, do jako kompletny system, w którym każdym element jest ważny. Dobrym tego przykładem jest powiązanie ogrzewania i oświetlenia. Ogrzewanie centralne A/C, (jeśli jest) współpracuje z oświetleniem. Będzie monitorować temperaturę w domu i utrzymywać w ustalonym zakresie. Jeżeli dom jest wyposażony w wiele tradycyjnych żarówek, to spowoduje, że A/C, będzie  pracować ciężej, aby utrzymać dom w stałej temperaturze ponieważ te rodzaje żarówek faktycznie produkują więcej ciepła niż światła.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s