Mity o oszczędzaniu energii

Mit 1. To, co cechuje się niską energochłonnością, jest drogie

Energooszczędne sprzęty są drogie. Jeśli nowa lodówka kosztuje ponad dwa tysiące, a oszczędności płynąca z jej zakupu to jedynie 100-1500 złotych na rok, to można tak pomyśleć. Wypłaci się ona po kilkunastu latach, a wówczas w porównaniu z nowymi technologiami faktycznie będzie droga. Jednak w elektronikę warto inwestować zwłaszcza jeśli stary sprzęt się posuje, wówczas lepiej odżałować pieniądze i kupić nowy.

Mit 2. Najwięcej prądu „idzie” na oświetlenie

Oświetlenie to zaledwie 10 proc. naszego rachunku za energię, zdecydowanie więcej idzie na pracę sprzętów AGD i RTV. Chłodnictwo także pochłania około 10 procent energii, dlatego warto oszczędzać na wszystkich polach. Nie tylko gasić światło czy wymienić żarówki, ale także zamykać drzwi od lodówki czy zmniejszyć  temperaturę.

Mit 3. Nie warto wyłączać urządzeń, które „śpią”

Stand-by to jednak spora pułapka, tryb czuwania ma dać nam swobodę z użytkowania telewizora czy ekspresu do kawy. Skoro robicie 5 czy 6 kaw dziennie to może faktycznie wyciąganie wtyczki z gniazda jest uciążliwe, ale pomyśl o tym, aby wyłączyć jej na noc. Gdy, jesteśmy posiadaczami sporej ilości sprzętu działającego w trybie stand- by to oszczędzanie takie ma sen, a przecież niektóre urządzenia pobierają więcej podczas czuwania niż podczas pracy. Zdziwiony, jak to przecież telewizor ma moc 60 w, a w trybie czuwania tylko 0,5 W, tak, ale drukarka drukując pobiera energię za 0,03 gorsze. Tyl kosztuje jej praca, oczywiście bez kosztów tuszu. W przypadku stand by koszt to kilkanaście groszy. U mnie to tak wygląda, ponieważ drukuję mało (2-3 kartki na miesiąc), to więcej kosztowałby mnie tryb czuwania.

Mit 4. Komputer należy wyłączać za każdym razem, kiedy przestajemy go użytkować

Nie jest to do końca prawda, stan hibernacji sprzętu komputerowego sprawdza się doskonale. Od zasilania odłączamy komputer jedynie kiedy przestajemy pracować. Pamiętaj, że hibernacja to nie to samo co wygaszacz ekranu.

Mit 5. Zamykanie drzwi od lodówki

Zamykanie drzwi lodówki może być mitem i nic nie daje, a jednak. Podwyższenie temperatury w lodówce to utrata do 6 proc. energii więcej. Ile razy sam narzekałeś, gdy inni członkowie rodziny stoją przed otwartą lodówką i zastanawiają się w nieskończoność, co by tu skosztować. Specjaliści jednak potwierdzają, że ten nawyk nie wpływa znacząco na wysokość rachunków za energię – poprzez szybsze podejmowanie decyzji i błyskawiczne zamykanie lodówki można oszczędzić ok. 3 zł/rok.

Mit. 6 Zmiana ceny energii nic nie daje

Daje i to dużo, ile płacisz za prąd rocznie? Jeśli jest to ok. 3459,67 złotych roczne (a tyle w sumie dają moje rachunki) to obniżając koszty energii o grosz oszczędzam. Oczywiście, sprzedawca nie może doliczyć mi wyższej płaty handlowej bo wówczas tracę. Mitem jest więc zero oszczędności po zmianie.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s