Rachunki spada od stycznia: -1, 2% energii elektrycznej, gazu -3,3%

Dobra wiadomość na zakończenie 2016: od 1 stycznia 2017 roku, rodziny będą cieszyć się dwukrotnie, bo rachunki mają pójść w i to o -1.2% dla energii elektrycznej i 3,3% do rachunku za gaz. Cięcia dla przeciętnej rodziny, spowodują w sumie oszczędności rzędu prawie 150 złotych w skali rocznej. Czy to wszystko?

Niski rachunek nie dla wszystkich

Po ostatnim wzroście rachunków taki stan rzeczy wydaje się dla Polaków informacją bardzo radosną. Deflacja powinna przecież dotknąć wszystkie sektory, a skoro nawet spały stawki podatków od nieruchomości to konsumenci, którzy będą oszczędzać na rachunkach za energię już się cieszą . Tak brzmi ostatnie informacje prasowe z portali energetycznych, które opublikowały ceny referencyjne dla gospodarstw domowych i małych odbiorców.

W szczególności, ceny referencyjne dla pierwszego kwartału 2017 roku przewidują spadek o 1,2% w stosunku do rachunku za energię elektryczną w porównaniu z pierwszy kwartałem 2016, ale sytuacja wygląda inaczej, gdy porównać kwartał 2015 czy 2014 kiedy to ceny były dużo niższe. W typowym gospodarstwie domowym wykorzystuje się 2700 kWh / rok to koszt ponad 2000 złotych.

Tak, więc, od 1 stycznia 2017 r ci co jeszcze nie zdecydowali się na zmianę sprzedawcy energii mogą uzyskać lepszą cenę za kilowatogodzinę, oczywiście nie licząc w tym podatków.

zbieranie ofert sprzedażowych

 

Większe oszczędności na gaz

Dla gazu ceny spadły o 3,3% w porównaniu do poprzedniego roku, w związku z tym cena referencyjna gazu dla przeciętnego klienta będzie wynosiła mniej niż cztery złote za metr sześcienny. Za ceny gazu i energii elektrycznej odpowiada sprzedawca, usługi dystrybucyjne czy podatki podwyższają koszty, ale nie są one zależne od sprzedawców.

Może nastąpić podwyżka

Ostatnia aktualizacja cen referencyjnych energii elektrycznej i gazu, bez wątpienia była dobra dla rodzin i biznesu, przede wszystkim dla tych, którzy wciąż są klientami tzw. spółek z nadania (tj, którzy nigdy nie zmienili sprzedawców do czasu liberalizacji). Jednak spadki stanowią korzyść dla tych, którzy wolą skorzystać z niższych cen na wolnym rynku, ponieważ firmy teraz dostosować swoje propozycje do dalszego pozyskiwania nowych klientów.

Dla klientów jeszcze większą ochronę przed podwyżkami stanowi otrzymywania rachunków w formie elektronicznej czy aktywowanie rachunku on-line. Na wolnym rynku, takie zabiegi są dostępne. Firmy sprzedażowe nagradzają klientów, którzy zdecydują się na rachunek internetowy, czynią to  również poprzez różne inicjatywy i oferowanie dodatkowych korzyści.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s